Beze Kurabiye tarifini yapmaya başlamadan önce Beze Kurabiye için gereken malzemelerimizi hazırlayalım. Beze Kurabiye malzemeler;

  • 3 yumurtanın akı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1/2 çay kaşığı tartar kremi yumurta aklarının fırında sönmemesi için
  • Arzuya göre 1 tatlı kaşığı gül suyu
  • Arzuya göre çikolata damlaları, yada ceviz

Malzemelerimizi hazırladığımıza göre Beze Kurabiye Tarifini yapmaya başlayabiliriz. Yumurta aklarını çok temiz cam veya metal 1 kapta tartar kremi ile yumuşak kardan zirveler olana kadar mikserin son hızında çırpın.

Daha sonra toz şekerin yarısını karışıma ilave edip yine son hızda iyice katılaşana ve şeklini alana kadar çırpmaya devam edin. Kalan şekeri de ekleyip metal kaşıkla havasını gidermeden geniş yuvarlaklar halinde şekeri karıştırın. İlave ediyorsanız gül suyu ve yarim bardak kadar çikolata damlasını koyup hafifçe karıştırın havasını indirmeden. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine tatlı kaşığı dolusu alıp başka bir kaşık yardımı ile top, top aralıklı olarak yerleştirin.

Düşük ısıdaki fırında bezelerin büyüklüğüne göre 1,5 ile 2,5 saat arasında pişirin. Beyaz kalmaları gerekiyor yalnız tamamen sertleşmiş olacak. içini keserek veya tadına bakarak anlayabilirsiniz. Hava almayan kapaklı kutularda saklayın. Nem alınca yumuşarlar. İçindeki malzemesi çok basit ama yapılışına ve pişmesine göre değişen bir tadı, kıvamı vardır.


Kategori: Kurabiye Tarifleri
Etiket :