ıslak kek tarifi sitesinin bu yazısında sizlerle Cevizli Burma Baklava Tarifini paylaşacağız. Bunun için ilk önce Cevizli Burma Baklava için gereken malzemelerimizi hazırlayalım.

  • 500 gram baklavalık yufka
  • Yaklaşık 150 gram tereyağı
  • 2-3 su bardağı çekilmiş ceviz veya fındık

şerbeti için:

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2 buçuk su bardağı su
  • yarım limonun suyu
  • şekil vermek için tercihen ince oklava

Toz şeker ve suyu 1 tencerede karıştırarak kaynatın. Kaynadıktan sonra yaklaşık 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Limonu sıkıp 1 taşım daha kaynattıktan sonra altını kapatıp soğumaya bırakın. Baklava yufkalarını kısa kenarı önünüze gelecek şekilde boylamasına açın.

Bir yufkayı 2 – 3 parmak katlayıp oklavayı üzerine koyun. Yufkanın heryerine öğütülmüş ceviz içi serpiştirin. Oklavaya sarıp 1 tarafından çekerek yufkayı büzün ve oklavadan çıkarın. Hafif yağlanmış tepsiye çıkarıp yerleştirin. Tepsiniz dikdörtgense iki yufkayı yanya düz olarak yerleştirebilirsiniz. Eğer yuvarlak tepsi kullanıyorsanız ortadan başlayıp sararak dolayabilirsiniz. Ancak yuflaraın çok açılmamasına dikkat edin.
Bütün yufkaları aynı şekilde bitirdikten sonra tereyağını eritip 30 saniye kadar hafif ateşte kaynatın. Çıkan beyaz tortusunu atıp saf yağını kullanarak fırça ile kaynayan yağı yufkalara sürerek yedirin. Bunu yaparken yağı arada ocakta sıcak tutun ki yufkalar daha iyi çeksin.
Tercihen tırtıllı 1 bıçakla baklavaları üçe kesin.

Önceden ısıtılmış fırında altı üstü iyice kızarana kadar pişirin. Fırından alıp 5 dakika kadar ilk sıcaklığın gitmesi için bekletin. Dilimlenmiş baklavaları her seferinde 3-4 tane alıp soğumuş şerbete atın ve 5 saniye kadar şerbette bekletin. Hemen kalan şerbeti süzüp servis tabağına aktarın.
Hepsine aynı işlemi uyguladıktan sonra baklavaları 1 peçete ile kapatın.


Kategori: Tatlı Tarifleri
Etiket :