İrmik Helvasının tarifini yapmaya başlamadan önce İrmik Helvası için gereken malzemelerimizi hazırlayalım. İrmik Helvası için gereken malzemeler;

  • 250 gram iri irmik
  • 125 gram tereyağı veya margarin
  • 2-3 yemek kaşığı çam fıstığı
  • 2 su bardağı su
  • 2 su bardağı toz şeker

İrmik Helvası için gereken malzemelerimizi hazırladığımıza göre İrmik Helvası tarifine başlayabiliriz. Önce fıstıkları ufak 1 tavada orta ila kısık ateş arasında tavayı ara sıra sallayıp fıstıkların çevrilmesini sağlayarak yavaşça pembeleşene kadar kavurun. Başından ayrılmayın, aşırı kavrulabilirler. Bu şekilde fıstıkları önceden kavurarak helvanızda iyi kavrulmuş ve tadı çıkmış cam fıstıkları elde etmiş olursunuz. Bir tencerede 2 bardak suyu kaynamaya bırakın. Ayrı 1 kasede şekerinizi ölçüp hazır tutun.

Yağı genişçe 1 tavada eritip kavrulmuş fıstıkları ve irmiği içine dökerek hafif ateşte tahta kaşıkla kavurun. Yine bu işlemdede irmiğin birden kavrulup yanmamasına dikkat edin. İyice kavrulup rengi koyulaşana, yağını dışarı salip irmiğin kokusu duyulana kadar karıştırarak kavurmaya devam edin. Tavanın altını kapatıp kaynayan suyu dikkatlice dökerek karıştırın. Altını tekrar açıp bir iki dakika piştikten sonra şekerini ekleyin. Arada karıştırarak suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Ocaktan alıp 15-20 dakika dinlendirdikten sonra helvanız servise hazırlayabilirsiniz.


Kategori: Tatlı Tarifleri
Etiket :