Kağıt Helvalı Dondurmalı Pasta Tarifi başlamadan önce Kağıt Helvalı Dondurmalı Pasta için gereken malzemelerimizi hazırlamaya başlıyalım. Kağıt Helvalı Dondurmalı Pasta malzemeleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • 2 adet kağıt helva
  • İstediğiniz iki çeşit dondurma
  • 80 gram kadar bitter çikolata
  • 2 yemek kaşığı krema veya süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Arzuya göre süslemek için ufak beze kurabiyeler
  • Kağıt helvaya uygun kelepçeli kalıp veya ayarlanabilir metal kalıp

Kağıt Helvalı Dondurmalı Pasta için gereken malzemelerimizi hazırladığımıza göre pastanın tarifini yapmaya başlayabiliriz. Dondurma çeşitlerinden birini buzdolabının normal soğutma kısmına alıp 15 dakika biraz yumuşaması için bekletin.Kağıt helvalardan birini varsa kalıbınıza veya servis tabağına alın. Üzerine dondurmayı kaşık kaşık aktarıp düzelterek yayın ve 1 kat oluşturun. Kenarlarını kağıt helva ile aynı hizaya getirip hemen buzluğa alıp 60 dakika kadar dondurun.

Pastayı buzluktan çıkarmadan diğer dondurma çeşidinizide normal soğutma bölümünde 10-15 dakika bekletip hafif yumuşamasını sağlayın. Dondurma hala katı olmalıdır. İkinci kat dondurmayıda kaşık kaşık koyup bastırarak düzeltin. İkinci kağıt helvayı üzerine yerleştirip tekrar donması için buzluğa alın. Çikolatayı parçalayın. Krema ve veya süt ve tereyağını ufak 1 sos tenceresinde veya cezvede kısık ateşte eritip çikolata parçalarını ilave edin. Eriyene kadar sürekli karıştırın. Malzemeler birleşince altını kapatın. Buzluktaki pastanın üzerine ortadan doğu döküp bir spatula veya bıçak yardımı ile yayın ve pastanın üstünü kaplayın. Fazla kalın kısımları yanlara doğru akıtarak şekil verin. Çikolata buzlukta donduktan sonra bezelerle süsleyip veya sade olarak dilimleyerek servis yapın.


Kategori: Pasta Tarifleri
Etiket :