ıslak kek tarifi sitesinin bu günkü yazısında yaz aylarının en çok sevilen tatlısı Kahramanmaraş Dondurmasını sizlerle paylaşacağız. Kahramanmaraş Dondurması için gereken malzemeler aşağıda verilmiştir;

  • 5 su bardağı Süt ( günlük süt kullandım ama “koyun sütü tercih edilmelidir”)
  • 1 bardaktan biraz fazla şeker ( 250 gram)
  • 3 gram ( 1 tatlı kaşığı ) SAF sahlep

Gereken malzemeleri hazırladığımıza göre Kahramanmaraş Dondurmasını yapmaya başlayabiliriz. Sütü çorba tenceremize alalım ve kaynatalım. Kaynayan süte şekerimizi ekleyelim ve yine kaynatalım.Bu arada bir kase suyun içinde sahlebimizi eritelim.

1 tatlı kaşığı sahlep için 1 kase su yeterli olacaktır. Kaynayan şekerli suyumuza 1 yandan erimiş sahlebimizi sicim gibi akıtırken, 1 yandan da hızlı hızlı sütümüzü karıştıralım. Sahlep tam olarak düzgün erimediği, biraz topaklandığı için, tel süzgeçten geçirerek akıtabilirsiniz süte. Karıştıra karıştıra iyice pişirelim. Sütümüz her yandan kaynamaya başladıktan 5 dakika kadar sonra tenceremizi ateşten alalım . Ateşten aldığımız sütümüzün, önce bir 5 dakika kadar kepçe ile karıştırıp savurarak ilk sıcaklığının çıkmasını sağlayalım.Sonra sık sık tencerenin yanına gidip aynı şekilde soğuyana kadar kepçe ile savurup karıştıralım. Soğuyan malzememizi dondurucuya girebilecek 1 kaba aktarıp, Buzlukta veya derin dondurucuya donması için bırakalım.15- 20 dakikada 1 çıkarıp, kabın kenarında donmuş olan kısımları ortaya sıyırarak karıştırıp tekrar dolaba kaldıralım. Bu karıştırma işlemini tahta kaşıkla ve döverek yaparsak dondurmamız daha da sakızlanır .Dondurmamız katı, sakız gibi olunca dolaptan alıp servis yapalım.


Kategori: Dondurma Tarifleri
Etiket :