Yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı Limonlu Yoğurtlu Dondurma tarifi ile karşınızdayız.  Limonlu Yoğurtlu Dondurma için gereken malzemeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • 2-3 adet limon
  • 2 buçuk su bardağı süzülmüş yoğurt
  • 1/2 su bardağı krema
  • 1/2 su bardağı ince toz şeker
  • ince rendelenmiş limon kabuğu

Limonlu Yoğurtlu Dondurma için gereken malzemeleri hazırladığımıza göre ıslak kek tarifi sitemizden yapılışı anlatmaya başlayabiliriz. Yoğurdu süzmek için tel süzgece veya eleğe ince tülbent veya kağıt mutfak havlusu yerleştırıp başka bir kasenin içine koyun ve yoğurdu süzgecin içine döküp 1 saat kadar süzülmesini sağlayın.

Limonların suyunu sıkın. Yaklaşık 6 yemek kaşığı limon suyu gerekiyor. Süzülmüş yoğurdu, limon suyunu, kremayı ve şekeri kaba alıp karıştırın. Dondurma makineniz yoksa derin dondurucuya sığacak geniş 1 kabın içine karışımı aktarın. Bir kaç saat donmaya bırakın. İsterseniz 1-2 saatte 1 yanlarda setleşen kısımları kaşıkla ortaya doğru karıştırarak dondurmanızın daha havalı ve şekil alınabilir olmasını sağlayın. Karıştırma işlemini nekadar çok yaparsanız dondurmanız daha çok dondurma kıvamında olacaktır. Sertleştiğinde dondurmanızı kaplara koyup limon rendesi ile servis yapın. Afiyet olsun..


Kategori: Dondurma Tarifleri
Etiket :